Uskladňujte potraviny s rozumom
Rady a tipyChladnička je srdcom každej kuchyne. Aby ste jej obsah mohli využívať čo najdlhšie a aby potraviny, ktoré do nej ukladáte zostali dlho čerstvé a chutili tak, ako chutiť majú, osvojte si niektoré pravidlá organizácie jednotlivých potravín v chladničke.
Zábery chladničky plnej potravín z reklám a filmov, kde vedľa rôznofarebnej zeleniny leží nezabalený kus syra a upečené mäso z včerajšej večere síce vyzerajú vizuálne lákavo a chutne, kvalite a čerstvosti jednotlivých potravín však takéto usporiadanie neprospieva.
Dôležité pre správne uskladnenie potravín je, aby chladnička nebola preplnená. Chladný vzduch by v opačnom prípade nemohol cirkulovať a životnosť jednotlivých potravín by sa znižovala. Je preto potrebné zvažovať, ktoré potraviny do chladničky skutočne patria a ktoré nie. Zemiaky, cibuľa alebo paradajky, napríklad, pôsobením chladu strácajú svoju chuť a skracuje sa ich trvácnosť. Lepšie urobíte, ak ich do chladničky nevložíte. Niektorým druhom ovocia tiež nevyhovuje uskladnenie v chladnom prostredí. Banány či broskyne a marhule preto radšej skladujte pri izbovej teplote.
Trvácnosť potravín ovplyvňuje aj miesto, kam ich v chladničke položíte. Keďže chladný vzduch sa drží najmä v spodnej časti chladiaceho priestoru, spodná polica by mala patriť mäsu a rybám. Nezabudnite, že tieto potraviny by vždy mali byť dôkladne zabalené, aby sa z nich nešírila nepríjemná vôňa a prípadné baktérie, ktoré by po nejakom čase mohli v chladničke spôsobovať zápach. Na skladovanie týchto potravín môžete využiť aj špeciálny priestor FreshZone alebo BioFresh ktorý dnes nájdete už takmer v každej chladničke.
Do strednej poličky v chladničke umiestňujte mliečne výrobky, ako sú syry či jogurty. Najteplejšie poličky sú v hornej časti. Sem môžete bez obáv umiestniť varené jedlá či cestoviny. Spodné zásuvky sú zas určené na skladovanie ovocia a zeleniny. Okrem toho, že si uchovajú sviežosť a čerstvosť, nepreberú pachy od iných aromatických potravín.
Na tieto pravidlá by ste mali myslieť najmä vtedy, ak máte staršiu chladničku. Dnes už však môžete na trhu nájsť aj chladničky v ktorých môžete potraviny uložiť tak, ako chcete. Napríklad, inteligentný ventilačný systém FreeStore® v chladničke Electrolux ERF4113AOW zabezpečí, že chladný vzduch je rovnomerne rozvádzaný do všetkých častí chladničky a vy sa nemusíte zamýšľať nad tým, kam ktorá potravina patrí.
Existujú aj chladničky bežných rozmerov ale s väčším vnútorným priestorom, do ktorých pokojne zmestíte celý svoj nákup. Technológia SpacePlus® a jej nový dizajn poličiek odstraňujú prekážky pri plnení chladničky.
8 užitočných tipov pre skladovanie potravín:
Neprepĺňajte chladničku. Medzi jednotlivými potravinami treba udržiavať voľné medzery pre dostatočnú cirkuláciu vzduchu.
Počas teplých letných mesiacov je vhodné nastaviť teplotu v chladničke o niečo nižšiu ako v zime.
V chladničke môžete skladovať aj kávu. Chlad jej prospieva, pomáha udržať charakteristickú arómu.
Nikdy nedávajte do chladničky ešte teplé jedlo. Teplo sa prenesie aj na okolité potraviny. Zvyšujete tak spotrebu chladničky a riskujete, že sa pokrmy pokazia.
V snahe udržať všetko čerstvé uskladňujeme v chladničke aj potraviny, ktorým to vôbec neprospieva. Svoju kvalitu tu strácajú paradajky, uhorky, exotické ovocie či dokonca chlieb.
Nedozreté ovocie a zelenina do chladničky nepatria vôbec. Nechajte ich “dôjsť“ pri izbovej teplote a až potom šup s nimi do chladu.
Osvojte si metódu FIFO (First-In-First-Out). Spočíva v tom, že nakúpené potraviny sa ukladajú v chladničke za už uskladnené. Zachovaním tejto postupnosti znížite množstvo vyhodených jedál, ktoré prekročili dátum spotreby.
Surové mäso skladujte na najnižších poličkách v uzatvorenej nádobe a aby vydržalo dlho čerstvé, zalejte ho olejom.
Zdroj: Newsroom Electrolux (http://newsroom.electrolux.com/sk/2015/05/06/uskladnujte-potraviny-s-rozumom/)