Perte vaše oblečenie efektívne
Oblečenie už zďaleka nie je iba o ochrane a zohrievaní tela – je tiež prejavom osobného vkusu. Môže ísť o spoločenské šaty, u niektorých zasa vyhrávajú pohodlné tričká. Zhodneme sa ale na tom, že oblečenie istým spôsobom formuje identitu. Pri odevoch je však využívaný rôzny materiál, čo z hľadiska údržby znamená aj osobitnú starostlivosť. Ako pri praní týchto vecí dosiahnuť najlepší výsledok?
Hodváb
Za hodváb vďačíme v prvom rade húseniciam. Jemná tkanina totiž vzniká pri ich kuklení, kedy ju využívajú na vytváranie svojich kokón. A aj keď sa zdá, že ide o veľmi krehký produkt, nie je tomu tak. Proteínové vlákna hodvábu sa v skutočnosti spomedzi ostatných prírodných alternatív zaraďujú medzi najsilnejšie a najodolnejšie. Veľká produkcia hodvábu začala približne pred 500 rokmi v Číne. Odtiaľ sa vyvážal dlhú dobu do celej Ázie a Európy. Následne ho začali vyrábať aj v ďalších oblastiach.
Tip na pranie: Pri hodvábnom oblečení sa vyvarujte najmä suchému čisteniu. Pred praním sa odporúča ručné premytie v studenej vode s jemným pracím práškom. Tým zachováte pôvodný lesk. Hodvábne veci by zároveň bolo vhodné prať samostatne. Zbytočnému poškodeniu môžete predísť napríklad práčkou Electrolux EWF1497CDW
Satén
Názov v tomto prípade nevystihuje materiál, ale skôr vzhľad tkaniny. Vyznačuje sa hladkým a na opačnej strane matným povrchom. Práve vďaka hladkosti a lesku sa tak satén často spája s hodvábom. Ten bol totiž v stredoveku hlavnou zložkou pri výrobe. Dnes už je často nahrádzaný radom syntetických materiálov vrátane nylonu či polyesteru.
Tip na pranie: Pri praní saténu v práčke je proces v porovnaní s hodvábom jednoduchší. Stále je ale dobré zvoliť citlivejší program a tiež studenú vodu. Pri saténovej bielizni nechajte aviváž či iné chemické prostriedky radšej v poličke.
Zamat
Čalúnnictvo a zima. Dva pojmy, ktoré sa spájajú so zamatom. Pri jeho výrobe sa využíva množstvo materiálov, najmä však hodváb. Pre šetrenie prostriedkov býva ale v niektorých prípadoch použitá aj bavlna. Materiál pôvodne vznikol v roku 1400 v Iraku. Odtiaľ sa cez Taliansko ďalej rozšíril do celej Európy.
Tip na pranie: Napriek jednoduchému praniu je lepšie pri zamate vynechať žehlenie s naparovaním. Pokiaľ je to ale nevyhnutné, žehlite cez vlhkú handričku na rovnej doske.
Kašmír
Spomedzi vĺn je kašmír označovaný za najluxusnejší. Ako už názov napovedá, pochádza zo srsti kašmírových kôz. Prvou krajinou jeho výroby bol Nepál, kvôli čomu sa v 18. storočí stal populárnym aj v Európe. V porovnaní s ovčou vlnou je teplejší a zároveň jemnejší.
Tip na pranie: Kašmír by sa mal prať vo vlažnej vode. Vhodné je ručné pranie, alebo pranie v práčke s vhodným programom.
Zdroj: Newsroom Electrolux (http://newsroom.electrolux.com/sk/2016/03/23/perte-vase-oblecenie-efektivne/)